UA

Заповніть форму

Наш консультант зв’яжеться з Вами у найближчий час

А для цього необхідно знати ознаки, характерні для цього стану, і алгоритм надання першої допомоги, благо він досить простий. Це може знадобитися не тільки вашим родичам або знайомим – іноді вчасно надана допомога людині на вулиці може врятувати їй життя, адже інфаркт міокарда є одним із найпоширеніших і найнебезпечніших серцево-судинних захворювань, що потребують негайного медичного втручання.

Що таке інфаркт міокарда

Міокард – один із м’язів серця, завдяки якому воно ритмічно скорочується і перекачує кров по всьому організму. Для своєї роботи цей м’яз, як і будь-яка інша тканина в організмі, потребує постійного постачання киснем і поживними речовинами. Таке живлення забезпечується кров’ю, яка надходить до міокарда через коронарні артерії – мережу судин, що обплітають серце.

Деякі захворювання порушують прохідність коронарних артерій, через що серцевий м’яз перестає отримувати необхідну для нормальної роботи кількість кисню і поживних речовин.Стан, за якого тканини забезпечуються кров’ю недостатньо, називається ішемією.

Ішемія в серці може проявлятися болями в грудях або так званою стенокардією. Це варіант гострої ішемії міокарда, тяжкість і тривалість якої недостатня для розвитку некрозу (загибелі тканини). Сам же гострий інфаркт міокарда являє собою загибель ділянки серцевого м’яза внаслідок недостатності кровообігу. Цей діагноз є однією з головних причин смертності та інвалідності серед дорослого населення в усіх цивілізованих країнах.

Ознаки інфаркту 

Лікарі нерідко називають інфаркт міокарда гострим коронарним синдромом, адже він є однією з його форм.
Гострий коронарний синдром – це термін, який об’єднує в собі захворювання з однаковою симптоматикою, а саме наявністю одного характерного больового синдрому – ангінозного. Він з’являється як сигнал про недостатнє надходження крові до серця. За ангінозного синдрому людина відчуває:

  • сильний стискаючий і давлячий біль за грудиною або по її лівому краю;
  • біль поширюється в ліву руку, лопатку, плече, між лопаток, нижню щелепу і живіт..

Ангінозний біль часто виникає після фізичних навантажень, сильного стресу або іншого психоемоційного перенапруження.

Якщо ангінозний синдром триває понад 30 хвилин, то є всі підстави говорити про появу інфаркту міокарда.

Інфаркт серця – види

До видів серцевих некрозів, які зустрічаються найчастіше, відносять:

  • Інфаркт міокарда з підйомом сегмента ST (STEMI) – цей вид характеризується повним припиненням кровотоку в коронарній артерії.
  • Інфаркт міокарда без підйому сегмента ST (NSTEMI) – варіант, за якого кровотік в артерії знижується частково. Симптоми можуть бути менш вираженими, ніж при STEMI, але ризик ускладнень залишається високим.
  • Передній інфаркт міокарда – цей вид пов’язаний з ураженням передньої стінки лівого шлуночка і є однією з найчастіших локалізацій інфаркту.

Особливу небезпеку становить собою STEMI. При ньому важливо оперативно відновити кровотік, щоб уникнути великого некрозу тканини. Також велику загрозу життю несе повторний інфаркт, адже він трапляється на вже ослабленому органі.

Хвороби та чинники, які призводять до інфаркту міокарда

Усі недуги, внаслідок яких відбувається звуження просвіту коронарних артерій, що живлять серце, стають провісниками інфаркту. Частою причиною ішемії серця стає атеросклероз коронарних артерій – хронічне захворювання, за якого через відкладення холестерину стінки артерії ущільнюються і стають менш еластичними. Це захворювання безпосередньо пов’язане зі способом життя і харчуванням.

Якщо людина вживає занадто багато жиру, в її організмі порушується жировий обмін. Внаслідок цього холестерин, який є будівельним елементом клітин, накопичується в стінках судин, утворюючи холестеринові бляшки. Такі жирові ущільнення звужують просвіт в артеріях. При досягненні певного розміру холестеринова бляшка може утворювати тромби – щільні ділянки жирової тканини, що закупорюють судини. За наявності тромбів у коронарних артеріях розвивається ішемія міокарда, яка може призвести до інфаркту.

Крім атеросклерозу нерідкою причиною патології стають:

  • спадкові чинники;
  • високий рівень холестерину в крові;
  • куріння, через яке стінки судин втрачають еластичність;
  • високий артеріальний тиск;
  • цукровий діабет;
  • малорухливий спосіб життя;
  • вікові зміни.

Інфаркт міокарда – симптоми у молодих

Ризик розвитку гострого коронарного синдрому виникає з віком, особливо після 40 років, однак, у молодих пацієнтів інфаркт може проявлятися не настільки типово. Часто такі пацієнти скаржаться лише на болі в животі, втому або відчуття загальної слабкості. Не завжди люди пов’язують ці стани із серцевими проблемами, тому за появи навіть нетипових для інфаркту міокарда симптомів і причин, особливо в поєднанні з наявністю чинників ризику (палінням, ожирінням, високим тиском або стресом), необхідно негайно звернутися до лікаря.

Інфаркт – ознаки та як проявляється у чоловіків

Щоб вчасно розпізнати початок хвороби, слід звернути увагу на появу таких сигналів початку гострого стану:

  • сильний, пекучий біль у грудях;
  • задишка та утруднення дихання;
  • рясна пітливість;
  • запаморочення;
  • біль у верхній частині тіла.

У чоловіків інфаркт міокарда найчастіше починається з раптового та інтенсивного болю в грудях, який з часом посилюється. Часто він супроводжується відчуттям здавленості або тяжкості, наче на груди тисне великий вантаж. Такий стан викликає страх, який провокує посилення симптомів.

Перші ознаки інфаркту в жінки

У жінок інфаркт часто проявляється атипово, через що його складно вчасно діагностувати. Крім усіх перерахованих вище ознак (задишка, рясна пітливість, запаморочення, біль у верхній частині тіла) варто звернути увагу на:

  • нудоту і блювоту;
  • підвищену втому;
  • запаморочення або непритомність.

Головна відмінність прояву інфаркту в жінок у тому, що симптоми розвиваються досить повільно. Саме тому всім, хто перебуває в групі ризику, важливо слідкувати за своїм самопочуттям, а за перших проявів нездужання забезпечити собі стан повного спокою та викликати медичну допомогу.

Лікування інфаркту міокарда

У разі підозри на гострий коронарний синдром слід надати таку першу невідкладну допомогу:

  • обмежити будь-які фізичні навантаження;
  • прийняти таблетку нітрогліцерину (якщо немає непереносимості) під язик;
  • якщо через 5 хвилин одна доза нітрогліцерину не допомогла, то слід викликати швидку допомогу. А поки лікарі в дорозі, щоб послабити перебіг інфаркту міокарда, можна прийняти другу дозу нітрогліцерину та аспірин (250 мг), причому аспірин краще саме розжувати, а не проковтнути.

Після того як пацієнт буде доставлений до медичного закладу, фахівцям потрібно підтвердити діагноз. Для цього можуть бути використані такі методи:

  • Електрокардіографія – за наявності відповідного обладнання ЕКГ можуть зробити навіть у самій машині швидкої допомоги. Точність методу – 80%.
  • Біохімічний аналіз крові – методика лабораторної діагностики, який дає змогу оцінити роботу внутрішніх органів. Аналіз є сенс здавати приблизно через три години після початку симптомів, за його допомогою діагноз підтверджується в 95% випадків.

Після такої серйозної події правильна реабілітація відіграє ключову роль у відновленні здоров’я і поліпшенні якості життя. Якщо ви або ваші близькі зіткнулися з наслідками інфаркту і потребуєте кваліфікованої допомоги, звертайтеся в наш елітний будинок для літніх людей «Ідилія». Тут постояльцям, які перенесли інфаркт, надається професійна медична допомога і грамотна реабілітація, спрямована на повне відновлення. В «Ідилії» кожному гостю забезпечують комфортні умови та індивідуальний підхід, який допомагає швидко виявити симптоми, впоратися з наслідками інфаркту і повернути впевненість у завтрашньому дні.

Ми допоможемо обрати правильне рішення
Ми знаємо, як важливо підібрати хороший будинок для людей похилого віку. Ми знаємо як важко прийняти рішення і проведемо для вас екскурсію по наших пансіонатах, щоб ви самі побачили як дбайливо ми ставимося до ваших батьків. 
Мирослава – адміністратор мережі будинків престарілих “Ідилія”
Звернутись до фахівця