Мрію не стати тягарем для сім’ї: хто і як допомагає людям похилого віку боротися з деменцією. Історії людей та репортаж із занять, що нагадують розвиваючі гуртки для дітей
Виглядає це так: невеликий кабінет, за столом шість жінок старанно виконують гімнастику – з’єднують вказівний палець з великим, стискають кулаки і розтискають, все це під дитячі пісні на кшталт «Разом весело крокувати просторами.
— Ми завжди починаємо з простенького, а потім виконуємо вправи все складніше та складніше, завдання на логіку, розвиток лівої та правої півкуль, — пояснює Мирослава, волонтер та помічниця адміністратора будинку для літніх людей у Києві. — Навіть хатинку задаємо. Наших бабусь ми намагаємося ділити по групах: хто швидше справляється із завданнями, хто — повільніший. Адже до нас приходять різні люди з різних куточків України: є без порушень, є з деменцією. Сьогодні, наприклад, усі здорові.
“Бачу, як інші старіють, погано розуміють, потім діти з ними мучаться”
Уроки для людей похилого віку тривають близько години, проводять їх раз на тиждень. Повний курс – від 7 до 30 зустрічей: тут все залежить від індивідуальних особливостей.
— Мені 75 років, — ділиться під час тренінгу Ірина Михайлівна. — Знаєте, заняття дуже допомагають. Буває таке, що забуду щось, загальмую. Я бачу, як інші старіють, погано тямлять, потім діти з ними мучаться. У мене чоловік рік тому помер, так ненав’язливо пішов. От і я мрію про таке — не стати тягарем для сім’ї.
Всі учні на першому занятті вдома для літніх людей пройшли тест, занурює нас у тему співрозмовниця. Це міжнародний стандарт, який дозволяє визначити, чи є у пацієнта розлади, і якщо є, то якою мірою.
— Я говорю будь-які три слова, прошу їх запам’ятати, потім треба намалювати циферблат і вказати на ньому певний час, наприклад, пів на сьому, після цього написати слова, які просила запам’ятати, — каже Мирослава. — Це і є тест, який у всьому світі його використовують для первинного виявлення деменції. Часто люди не можуть пригадати половину слів. Буває, що на циферблаті з’являються цифри, яких там не повинно бути, наприклад 18 або стрілки можуть бути в дзеркальному відображенні.
«До нас приходять і в 45 років, і в 90»
Пенсіонеркам пропонують малювати прості постаті — серця, зірки, кола та трикутники, але не тією рукою, що вони зазвичай пишуть, а іншою. Слідом ще одна вправа — катати кулі півкульними дошками в різному напрямку. Такі ігри часто використовують для розвитку дітей, принцип тут той самий: змусити мозок виконувати незвичні операції і тим самим виробляти нові нейронні зв’язки.
— Я ходжу на заняття з того моменту, як тільки з’явився будинок для людей похилого віку цієї мережі пансіонатів для літніх людей, і найдивовижніше, що саме тут вперше спробувала малювати. Мені як учитель у школі сказав: «Малювання — це не твоє», то я більше й не пробувала, а тут у мене вийшло. Це дуже добре розвиває мозок, — зізналася 60-річна «студентка» Світлана. — Від деменції, звісно, ніхто не застрахований. Якийсь час було, що я її дуже боялася, а зараз минув. Я оптимістка, намагаюся вірити у краще.
Будинок для людей похилого віку “Ідилія” це професійна мережа будинків для людей похилого віку в Києві. Тут цілодобовий медичний догляд та контроль за здоров’ям людей похилого віку. Також у нашому пансіонаті є реабілітація після інсудьта, догляд за онкохворими та медичний догляд після операції. Додаткову інформацію можна дізнатись за телефоном: 0505040404