UA
Заповніть форму

Наш консультант зв’яжеться з Вами у найближчий час

Коли потрібно звернутися до лікаря

Запишіться на прийом до терапевта, якщо:

  • Гикавка триває понад 48 годин — не обов’язково безперервно, але повертається знову і знову протягом двох діб або довше, заважає спати, їсти, розмовляти.
  • Тривала гикавка повторюється регулярно протягом кількох днів чи тижнів – наприклад, є кілька нападів на добу без очевидної причини.

Не відкладайте візит до лікаря. А якщо проблема почалася раптово і супроводжується слабкістю в кінцівках, порушенням мови, онімінням обличчя, двоїнням в очах, блюванням, утрудненням дихання, відчуттям задухи, ціанозом (посиненням губ або шкіри), вираженим зниженням свідомості, дезорієнтацією чи сильною млявістю – терміново викликайте швидку. Особливо якщо йдеться про людей похилого віку або близького з хронічними захворюваннями.

У кого скорочення діафрагми стається частіше

Ми в будинку для людей похилого віку “Ідилія” час від часу піклуємося про тих, хто скаржиться на часту або тривалу гикавку. Найчастіше це старенькі з вже наявними захворюваннями. Ось у кого ми особливо часто це помічаємо:

  1. У лежачих постояльців, особливо якщо вони харчуються лежачи або багато часу проводять в одному положенні. У них часто виникає тиск на діафрагму.
  2. Літні люди після інсульту з хворобою Паркінсона. У них порушується робота нервів, і іноді навіть звичайні рухи — ковтання, дихання, можуть супроводжуватися гикавкою.
  3. У людей з гастритом, виразкою, грижею стравоходу або печією. Шлунок і стравохід знаходяться близько до діафрагми, і коли там щось роздратовано може початися гикавка.
  4. У тих, хто приймає багато ліків одразу. Деякі таблетки можуть дратувати шлунок чи проводити нервову систему. Особливо ми це бачимо у людей, які проходять лікування від тиску, діабету, судом, депресії.
  5. У тих, у кого погано працюють нирки чи печінка. Якщо в організмі накопичуються продукти обміну, це може впливати на роботу нервів і теж викликати гикавку.

Проблема зустрічається не тільки у стареньких. Але з віком підвищується ймовірність її зв’язку з хронічними захворюваннями: гастроезофагеальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ), діабетом, інсультами. У чоловіків статистично частіше, особливо при пухлинах шлунково-кишкового тракту або легень. Також тривала гикавка може бути побічним ефектом після операцій, особливо на грудній або черевній порожнині.

В онкологічних пацієнтів вона нерідко виникає після лікування хіміотерапією або як наслідок ураження пухлиною нервових структур.

Як допомогти старим з частою або тривалою гикавкою?

Якщо гикавка у літньої людини не пов’язана з гострим захворюванням, а з’являється на тлі вже відомих хронічних станів, головне завдання — полегшити стан і постаратися зробити так, щоб ці напади виникали рідше і проходили м’якше. Це, звичайно, не швидкий процес, але в нашій практиці ми бачимо, що увага та терпіння дають результат.

  1. Насамперед важливо, у якому положенні перебуває людина. Лежачим постояльцям намагаємося міняти позу — трохи підняти узголів’я, акуратно повернути набік, покласти подушки під спину. Це зменшує тиск органів діафрагму. Іноді достатньо поміняти кут нахилу ліжка або посадити людину трохи вище, щоб гикавка відступила.
  2. Харчування – ще один важливий момент. Намагаємося, щоб людина їла повільно, маленькими порціями, бажано сидячи чи напівсидячи. Якщо напої — теж потроху. Гаряче, холодне, гостре може спровокувати скорочення діафрагми, тому температура їжі та напоїв – тепла, а консистенція – м’яка, щадна. У кого порушено ковтання, підбираємо особливі дієти.
  3. Іноді гикавка – це реакція на підвищене газоутворення, особливо якщо людина малорухлива. Тоді допомагаємо налагодити травлення: слідкуємо за раціоном, даємо ферменти чи препарати за призначенням лікаря, робимо легкий масаж живота.

Іноді призначають препарати, що впливають на провідність нервів або знижують збудження центрів, які відповідають за дихальні рефлекси. Рішення про це ухвалює лише лікар.

Іноді людям похилого віку допомагає м’який масаж грудної клітки, дихальна гімнастика, ЛФК.

У ряді випадків гикавка провокується тривогою, особливо у стареньких з когнітивними порушеннями. Допомагає спокійна обстановка, зниження стресу, підтримка близьких або психолога.

Ми допоможемо обрати правильне рішення
Ми знаємо, як важливо підібрати хороший будинок для людей похилого віку. Ми знаємо як важко прийняти рішення і проведемо для вас екскурсію по наших пансіонатах, щоб ви самі побачили як дбайливо ми ставимося до ваших батьків.
Звернутись до фахівця