Гикавка знайома більшості: надто швидко впорався з обідом, переохолодився, понервував — і ось уже спазми діафрагми заважають говорити. Зазвичай вона минає за кілька хвилин і не потребує уваги. Але якщо гикавка тривала — не відпускає протягом кількох годин, а тим більше днів, вона може стати серйозною проблемою. Порушується сон, здатність до спілкування, пропадає апетит. А головне це може бути симптом захворювання, а не просто реакція на переїдання.
Запишіться на прийом до терапевта, якщо:
Не відкладайте візит до лікаря. А якщо проблема почалася раптово і супроводжується слабкістю в кінцівках, порушенням мови, онімінням обличчя, двоїнням в очах, блюванням, утрудненням дихання, відчуттям задухи, ціанозом (посиненням губ або шкіри), вираженим зниженням свідомості, дезорієнтацією чи сильною млявістю – терміново викликайте швидку. Особливо якщо йдеться про людей похилого віку або близького з хронічними захворюваннями.
Ми в будинку для людей похилого віку “Ідилія” час від часу піклуємося про тих, хто скаржиться на часту або тривалу гикавку. Найчастіше це старенькі з вже наявними захворюваннями. Ось у кого ми особливо часто це помічаємо:
Проблема зустрічається не тільки у стареньких. Але з віком підвищується ймовірність її зв’язку з хронічними захворюваннями: гастроезофагеальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ), діабетом, інсультами. У чоловіків статистично частіше, особливо при пухлинах шлунково-кишкового тракту або легень. Також тривала гикавка може бути побічним ефектом після операцій, особливо на грудній або черевній порожнині.
В онкологічних пацієнтів вона нерідко виникає після лікування хіміотерапією або як наслідок ураження пухлиною нервових структур.
Якщо гикавка у літньої людини не пов’язана з гострим захворюванням, а з’являється на тлі вже відомих хронічних станів, головне завдання — полегшити стан і постаратися зробити так, щоб ці напади виникали рідше і проходили м’якше. Це, звичайно, не швидкий процес, але в нашій практиці ми бачимо, що увага та терпіння дають результат.
Іноді призначають препарати, що впливають на провідність нервів або знижують збудження центрів, які відповідають за дихальні рефлекси. Рішення про це ухвалює лише лікар.
Іноді людям похилого віку допомагає м’який масаж грудної клітки, дихальна гімнастика, ЛФК.
У ряді випадків гикавка провокується тривогою, особливо у стареньких з когнітивними порушеннями. Допомагає спокійна обстановка, зниження стресу, підтримка близьких або психолога.