З віком кора головного мозку починає деградувати, внаслідок чого розвиватиметься так званий «старечий склероз», «старечий маразм» або «старече слабоумство».
Насправді таких захворювань не існує, а ті проблеми з пам’яттю, які можуть спостерігатися в літнього родича, у медичній сфері належать до хвороби «деменція». Таким терміном називають набуте слабоумство. Воно настає в старечому віці — після 60-70 років, хоча непоодинокі випадки, коли захворювання проявляється вже після 40 років через безконтрольне вживання алкоголю і наркотиків.
Старечий склероз — це загальна назва для порушень пам’яті та когнітивних функцій у літніх людей.
Подібний дегенеративний стан розвивається повільно, тому може нагадувати стрес, за якого людині складніше концентруватися на дрібницях, втрачається фокус уваги, присутня постійна забудькуватість.
Старечий склероз — ознаки:
Головним симптомом є відсутність самокритики — людина не помічає, що з нею відбувається щось не те. Вона не розуміє, чому родичі ставлять запитання «Як зупинити старечий склероз?», адже не усвідомлює навіть те, що стала більш забудькуватою. Через зниження інтелекту людина намагається пристосуватися до функцій, що у неї випадають, і їй постійно здається, що зміни відбуваються з оточенням, а не з нею.
Результатом склерозу в літніх стає забування свого імені, близьких, пропадає здатність до самообслуговування — людина не пам’ятає, як виконувати рутинні щоденні дії, що призводить до недієздатності.
На останній стадії відбувається повний розпад особистості, коли людина перестає спілкуватися і практично не реагує на зовнішні подразники.
Приблизно 60% проявів декоративних процесів у головному мозку переростає у хворобу Альцгеймера — порушення мозкової речовини в корковому шарі. Крім цього, склероз у літньому віці може призвести до судинної деменції – важкий перебіг гіпертонічної хвороби або її запущена форма. У цьому разі страждають як коркові, так і підкіркові структури, які через спричинені атеросклерозом судин інсульти або інфаркти симптоматично проявляються, як ослаблена пам’ять, проблеми з руховою або мовленнєвою активністю. Результатом також стає поступово наростаюче слабоумство, втрата когнітивних функцій, інвалідність.
Віковими змінами організму займається фахівець геріатр або геронтолог. Це психіатр, який працює з комплексними станами, що з’являються у людей після 60 років. Лікування склерозу в літніх людей завжди починається з консультації в такого фахівця, унаслідок чого ухвалюють рішення щодо подальших дій: призначення обстежень і побудови стратегії спрощення життя як літній людині, так і її родичам. Залежно від того, яка саме хвороба викликала подібний симптом, буде вирішено, чим лікувати старечий склероз у конкретному випадку. Також терапія може бути доповнена препаратами симптоматичного характеру: для покращення кровообігу в мозку, що поліпшують пам’ять, увагу, впливають на рухові функції тощо.
На жаль, неможливо зцілити повністю склероз пам’яті, але розуміння, як його лікувати, допомагає здійснити компенсацію деяких дефектів і уповільнити перебіг хвороби.Якщо у вашого родича прогресує старечий склероз і ви замислюєтеся, що робити, звертайтеся в будинок престарілих «Ідилія». Тут ми забезпечимо не тільки професійний догляд і медичну допомогу, а й створимо комфортні умови для життя, оточивши ваших близьких турботою, увагою і теплом. Наші фахівці допоможуть сповільнити прогресування хвороби, а обстановка пансіонату сприятиме поліпшенню якості життя літніх людей на кожному етапі їхнього шляху.