UA

Заповніть форму

Наш консультант зв’яжеться з Вами у найближчий час

Епіфора не є самостійним захворюванням, а радше симптомом, який вказує на проблеми в роботі слізних шляхів або на різні порушення здоров’я очей.

Причини сльозотечі в літніх людей

Для розуміння, які чинники спричиняють цей процес, слід розібратися, як працює слізна система ока.

Слізна рідина формується у водах кон’юнктиви: верхній і нижній залозі, розташованій під повіками. Вони відповідають за вироблення тієї рідини, яка змочує очну поверхню. У дорослої людини на день її виробляється близько 1 мл, чого вистачає для зволоження поверхні всього ока.

Основна залоза розташовується під верхньою повікою біля зовнішнього краю очної щілини під орбітою і відповідає за посилене рефлекторне виділення слізної рідини в агресивних умовах: за яскравого сонця, на холоді, за сильного вітру, а також через сильні емоції. Рідина по слізному струмочку витікає в слізне озеро, розташоване у внутрішньому кутку очної щілини, і далі через канальці витікає в слізний канал. Звідти сльоза потрапляє в нижній носовий прохід і змішується з носовим слизом.

Через вікові зміни, звуження або закупорку слізного каналу, при захворюваннях очей або впливу агресивного зовнішнього середовища відбувається рефлекторне звуження нижньої слізної точки, через яку відбувається відтік основного обсягу слізної ліпідної рідини. Конкретно в літніх людей сльозогінність очей часто пов’язана з тим, що кругові м’язи очей стають занадто в’ялими, вони гірше виконують свою наносну функцію. Сльоза не встигає переміщатися своїм шляхом у нижній носовий прохід і витікає з ока.

У деяких випадках причина може ховатися в запальних процесах у носі та носоглотці. Саме тому, коли людина, особливо в похилому віці, страждає на нежить, її часто турбують сльози.

Чому сльозяться очі в старості?

Залежно від причини сльозотеча в літніх може бути патологічною або фізіологічною.

Фізіологічна надлишкова сльозопродукція пов’язана з природними процесами, що відбуваються в організмі. Це може бути реакція на подразники зовнішнього середовища або зміна умов, які тимчасово впливають на очі. 

  • Реакція на зовнішні подразники. Холодний вітер, пил, дим і яскраве світло часто викликають підвищену сльозотечу. Це природний механізм захисту очей, що допомагає змити чужорідні частинки та захистити рогівку від пошкоджень.
  • Зміна вологості повітря. У приміщеннях із низьким рівнем вологості очі можуть пересихати, що призводить до компенсаторної сльозотечі. Використання зволожувачів повітря та спеціального догляду допомагає мінімізувати такі симптоми.
  • Старіння організму. З віком якість слізної плівки погіршується, що іноді призводить до сухості очей і, як наслідок, до рефлекторної сльозотечі. Це компенсаторна реакція, спрямована на зволоження очної поверхні.
  • Старече опущення нижньої повіки. Це вікова зміна, яка супроводжує більш ніж половину жінок після періоду менопаузи та близько третини чоловіків, старших за 60 років. Внаслідок цього процесу відбувається неповне змикання повіки, через що око повністю не зволожується, слизова пересихає, спричиняючи посилене компенсаційне вироблення ліпідної рідини.

Патологічна надлишкова сльозопродукція виникає внаслідок різних захворювань.

  • Захворювання слізних шляхів: дакріоцистит (інфекційне запалення слізного мішка), ектропіон (заворот або виворіт нижньої повіки, коли повіка нещільно прилягає до очного яблука, що порушує нормальний відтік сліз) або стриктура (звуження проток).
  • Запальні захворювання: кон’юнктивіт, блефарит, кератит, виразки рогівки та інші запальні процеси, які супроводжуються почервонінням, свербінням і болем в оці.
  • Алергічні реакції на пилок, шерсть тварин, косметику та інші алергени. У таких випадках сльозогінність супроводжується набряком і почервонінням повік, свербінням.
  • Системні захворювання: цукровий діабет, ревматоїдний артрит та інші хронічні хвороби. Це пов’язано з порушенням живлення тканин очей або змінами в обмінних процесах.
  • Травми та операції. Пошкодження слізних шляхів унаслідок травм або хірургічних втручань також може призводити їх до обструкції.
  • Сухість очей. Парадоксально, але синдром сухого ока може викликати епіфору. При недостатньому зволоженні слізної ліпідної плівки організм намагається компенсувати це, виділяючи надмірну кількість рідини, яка не встигає виходити природним чином.

За проблеми сльозоточивості, яка постійно турбує, в літньому віці слід звернутися до офтальмолога, щоб виключити бактеріальну чи вірусну етимологію, переконатися, що немає проблем із рогівкою, запалення відділів очного яблука.

Сльозотеча у літніх людей — лікування

Підбором засобів, що дають змогу контролювати сльозовиділення, має займатися фахівець.

Лікування епіфори залежить від причини:

  • Медикаментозне. Включає призначення антибактеріальних, протизапальних і антигістамінних препаратів. Для полегшення стану можуть використовуватися цинко-борні краплі при сльозотечі в літніх людей, що знімають запалення і зволожують рогівку.
  • Хірургічні методи. При обструктивних причинах іноді потрібна операція, спрямована на відновлення прохідності слізних шляхів (наприклад, дакріоцисториностомія).
  • Консервативні заходи. Для полегшення симптомів рекомендується уникати подразнювальних чинників (пил, дим), застосовувати зволожувачі повітря та захищати очі від вітру і прямого сонячного світла.

Сльозяться очі в літньої людини — що робити

При такій проблемі рекомендується використовувати не тканинні або марлеві хустки, а одноразові паперові серветки, якими слід вміти коректно користуватися. Важливо не розтирати око, а промочувати куточок, де скупчується слізна рідина, щоб не травмувати слізні канали та не занести інфекцію.

У разі, якщо сльози змінили колір із прозорого на блідо-жовтий або блідо-зелений, слід обов’язково звернутися до лікаря, адже це є прямим симптомом бактеріальної інфекції. У цьому разі очне яблуко часто червоніє, починає сильно свербіти, з’являється світлобоязнь, підвищується температура тіла.

Зверніть увагу, що народні методи можуть тимчасово зняти симптоми епіфори, але вони не замінюють повноцінне лікування. Перед використанням таких засобів рекомендується звернутися до фахівця.

Профілактика сльозотечі в старечому віці

Правильний догляд за очима — основа профілактики надмірної сльозопродукції. У кожної літньої людини свої особливості, тому важливо підібрати індивідуальну схему догляду. Це може включати регулярне використання крапель, промивання очей і застосування спеціальних компресів. В будинку для літніх людей «Ідилія» приділяється особлива увага здоров’ю очей і загальному стану кожного нашого гостя.

Ми допоможемо обрати правильне рішення
Ми знаємо, як важливо підібрати хороший будинок для людей похилого віку. Ми знаємо як важко прийняти рішення і проведемо для вас екскурсію по наших пансіонатах, щоб ви самі побачили як дбайливо ми ставимося до ваших батьків. 
Мирослава – адміністратор мережі будинків престарілих “Ідилія”
Звернутись до фахівця