Втрата голосу — неприємна ситуація, яка може статися з кожним. Причини бувають різними: застуда, перенапруга зв'язок, алергія, стрес. Людина не може нормально говорити, голос стає хрипким, сиплим.
Розберемося, чому так відбувається і як швидко повернути голос, якщо це можливо.
Найчастіше через запалення горла — ларингіт. Воно виникає на тлі застуди, грипу, ангіни. Вірус вражає слизову оболонку гортані, спричиняючи набряк та запалення зв’язок. У результаті – осиплість, а іноді й повна афонія (відсутність голосу). Найчастіше супроводжується болем та іншими симптомами.
Якщо пропав голос, але горло не болить, можливо це:
Рідше голос зникає через порушення роботи нервів, які керують голосовими зв’язками, наприклад після операцій на щитоподібній залозі, при травмах шиї, інсультах або проблемах із шийним відділом хребта. А ще – через новоутворення (навіть доброякісні) на зв’язках, або через рефлюкс.
У будь-якому випадку, якщо ви не можете точно визначити, чому пропав голос і що робити – якнайшвидше зверніться до сімейного лікаря або ЛОРа.
Додамо, що старенькі часом не можуть нормально говорити через вікові зміни. Ми в нашому приватному будинку для літніх людей у Києві стикалися з таким кілька разів. З віком м’язи гортані та зв’язки втрачають пружність і стоншуються. Вони стуляються не повністю, і голос стає слабким або пропадає. У таких випадках до постояльців у пансіонат запрошують спеціаліста для проведення логопедичної терапії, дихальної гімнастики. Лікарі також рекомендують відвідувати ЛФК для зміцнення дихальних м’язів.
Якщо ви точно знаєте, чому охрип голос і що робити для усунення самої причини, то, крім основної терапії, підключайте прості заходи, які допоможуть швидше повернутися до нормального стану.
Ось що вам потрібно:
Пам’ятайте: ці прості поради, як швидко повернути голос, можна застосувати тільки в комплексі з основним лікуванням. Голос не пропадає сам собою. Ці дії не допоможуть, якщо не усунути причину.
Наведемо приклад. Припустимо, людина регулярно прокидається з осиплістю, яка проходить вдень. Згодом голос слабшає, з’являється відчуття грудки в горлі. Причина – гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), при якій шлунковий сік дратує слизову оболонку гортані та голосові зв’язки. Гастроентеролог призначає препарати, що знижують кислотність. Людині потрібно уникати пізньої вечері, виключити жирну та кислу їжу, спати з піднятою головою. Рефлюкс зникає, і голос буде в порядку.
Тепер ви знаєте, що робити, коли сів голос. Лікуйтеся, бережіть себе і будьте здорові!