UA

Заповніть форму

Наш консультант зв’яжеться з Вами у найближчий час

Розберемося, чому так відбувається і як швидко повернути голос, якщо це можливо.

Чому пропадає голос?

Найчастіше через запалення горла — ларингіт. Воно виникає на тлі застуди, грипу, ангіни. Вірус вражає слизову оболонку гортані, спричиняючи набряк та запалення зв’язок. У результаті – осиплість, а іноді й повна афонія (відсутність голосу). Найчастіше супроводжується болем та іншими симптомами.

Якщо пропав голос, але горло не болить, можливо це:

  • Функціональна афонія. Це коли голос зникає через перенапруження. Тривала розмова на підвищених тонах, спів без підготовки, гучний крик — все це призводить до мікротравм зв’язок. Найчастіше функція відновлюється після відпочинку.
  • Алергія. Подразники (пилок, шерсть, пил, пліснява, продукти) можуть викликати набряк гортані та осиплість. Це супроводжується кашлем, першінням, закладеністю носа.
  • Реакція на стрес. Сильні емоційні переживання чи нервовий зрив можуть призвести до повної афонії. При цьому жодних ушкоджень зв’язок немає — голосові м’язи просто перестають нормально працювати через порушення нервової регуляції. Людина може шепотіти, але не говорити. Голос може повернутися спонтанно або після роботи з психологом та логопедом.

Рідше голос зникає через порушення роботи нервів, які керують голосовими зв’язками, наприклад після операцій на щитоподібній залозі, при травмах шиї, інсультах або проблемах із шийним відділом хребта. А ще – через новоутворення (навіть доброякісні) на зв’язках, або через рефлюкс.

У будь-якому випадку, якщо ви не можете точно визначити, чому пропав голос і що робити – якнайшвидше зверніться до сімейного лікаря або ЛОРа.

Додамо, що старенькі часом не можуть нормально говорити через вікові зміни. Ми в нашому приватному будинку для літніх людей у ​​Києві стикалися з таким кілька разів. З віком м’язи гортані та зв’язки втрачають пружність і стоншуються. Вони стуляються не повністю, і голос стає слабким або пропадає. У таких випадках до постояльців у пансіонат запрошують спеціаліста для проведення логопедичної терапії, дихальної гімнастики. Лікарі також рекомендують відвідувати ЛФК для зміцнення дихальних м’язів.

Як відновити голос?

Якщо ви точно знаєте, чому охрип голос і що робити для усунення самої причини, то, крім основної терапії, підключайте прості заходи, які допоможуть швидше повернутися до нормального стану.

Ось що вам потрібно:

  1. Повний голосовий спокій. Не варто розмовляти, особливо пошепки. Шепіт перевантажує зв’язки ще сильніше, ніж звичайна мова. Якщо необхідно щось сказати, робіть це тихим, спокійним голосом або пишіть повідомлення.
  2. Рясне тепле пиття. Пити потрібно часто, маленькими ковтками. Корисні тепла вода, трав’яний чай, тепле молоко з медом, лужна мінеральна вода (без газу). Уникайте кави, чорного чаю, алкоголю – вони зневоднюють організм і сушать слизову.
  3. Зволоження повітря. Оптимальна вологість у приміщенні – 40–60%. Якщо повітря надто сухе, використовуйте зволожувач або поставте в кімнаті ємності з водою.
  4. Полоскання. Вони знімають запалення та сприяють відновленню зв’язок. Підходять: розчин соди (1 ч. ложка на склянку теплої води), відвар ромашки чи календули або фурацилін (1 таблетка на склянку води). Полоскати горло потрібно 4-5 разів на день.
  5. Можна робити парові інгаляції над відваром картоплі або використовувати небулайзер із фізіологічним розчином. Ефективні інгаляції з ефірними оліями евкаліпта, ялиці, чайного дерева.
  6. Щаслива дієта. Під час відновлення варто відмовитись від гострої, кислої, солоної їжі. Подразливі продукти (цитрусові, горіхи, шоколад, газовані напої) краще виключити. Перевагу віддавайте теплим супам, кашам, нежирному м’ясу, сиру.

Пам’ятайте: ці прості поради, як швидко повернути голос, можна застосувати тільки в комплексі з основним лікуванням. Голос не пропадає сам собою. Ці дії не допоможуть, якщо не усунути причину.

Наведемо приклад. Припустимо, людина регулярно прокидається з осиплістю, яка проходить вдень. Згодом голос слабшає, з’являється відчуття грудки в горлі. Причина – гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), при якій шлунковий сік дратує слизову оболонку гортані та голосові зв’язки. Гастроентеролог призначає препарати, що знижують кислотність. Людині потрібно уникати пізньої вечері, виключити жирну та кислу їжу, спати з піднятою головою. Рефлюкс зникає, і голос буде в порядку.

Тепер ви знаєте, що робити, коли сів голос. Лікуйтеся, бережіть себе і будьте здорові!

Ми допоможемо обрати правильне рішення
Ми знаємо, як важливо підібрати хороший будинок для людей похилого віку. Ми знаємо як важко прийняти рішення і проведемо для вас екскурсію по наших пансіонатах, щоб ви самі побачили як дбайливо ми ставимося до ваших батьків. 
Мирослава – адміністратор мережі будинків престарілих “Ідилія”
Звернутись до фахівця