UA

Заповніть форму

Наш консультант зв’яжеться з Вами у найближчий час

Переломи шийки стегна — бич населення похилого віку. Але що робити, якщо ви або ваша близька людина зіткнулися з цією проблемою? Які симптоми перелому шийки стегна вказують на необхідність термінової медичної допомоги?

Як зрозуміти, що у літньої людини тріщина в стегні або перелом?

Описуваний вид травми — найпідступніший перелом, який може трапитися в літньому віці. Щоб зрозуміти, що після падіння ви маєте справу саме з такою проблемою, придивіться до таких симптомів:

  • сильний біль у ділянці паху, стегна і таза;
  • певне положення ноги (стопа зламаної кінцівки неприродньо дивиться назовні або всередину, потерпілий не може підняти випрямлену ногу, хоча підтягнути стопу до себе він у змозі, це так званий симптом «прилиплої п’яти»);
  • зламана нога може здаватися коротшою.

Додатковим симптомом слугує поява набряку або гематоми в ділянці паху. Однак ці ознаки з’являються тільки через кілька годин, а іноді — днів після отримання травми.

Як допомогти літній людині, якщо вона зламала шийку стегна

Як і в будь-якій стресовій ситуації, важливо почати з того, щоб продемонструвати свою участь, висловити підтримку та постаратися заспокоїти потерпілого. Наступні кроки з вашого боку мають бути такими:

  • викличте швидку допомогу, адже травми подібного типу — це 100% показання до госпіталізації;
  • забезпечте людині комфорт у тому положенні, в якому вона перебуває: підкладіть під голову подушку, укрийте, якщо це необхідно. Не рекомендується переміщати та перевертати потерпілого — це призведе до нового сильного больового нападу та посилення стресу;
  • дайте знеболювальне.

У стресовій ситуації літні люди схильні до переживання так званого «ситуаційного психозу». Він може початися як у момент травми, так і пізніше, навіть після операції, коли родичів ще не пускають у палату. Щоб цього уникнути, до приїзду лікарів не залишайте літнього родича без нагляду. Він не повинен залишатися наодинці зі своєю проблемою, адже в цей момент почувається дуже вразливо.

Складіть в окрему сумку найважливіші речі, які допомагають вашому родичу почуватися комфортніше: окуляри, слуховий апарат, протези, телефон тощо. Це допоможе людині, яка опинилася в незнайомому місці, швидше зорієнтуватися і менше нервувати.

Не буде зайвим, якщо до приїзду лікарів ви зможете підготувати медичні документи, які є у потерпілого. Існує велика ймовірність, що перелом доведеться оперувати. Лікарю важливо знати, які захворювання є у пацієнта, щоб правильно спланувати свою допомогу.

Швидка по приїзду зробить укол сильного знеболювального, знерухомить потерпілого та відвезе в лікарню. Буде краще, якщо родичі поїдуть разом з ним. У лікарні в травматологічному відділенні потрібно зробити знімки, які підтвердять діагноз.

Види переломів шийки стегна

Залежно від локації лінії перелому виділяють такі види травми:

  • Субкапітальний — лінія перелому проходить безпосередньо під головкою стегнової кістки. Цей вид вважається найсерйознішим через близькість до суглоба та можливі проблеми з кровопостачанням. Нерідко потребує оперативного втручання для відновлення нормальної функції суглоба та запобігання некрозу голівки стегна.
  • Трансцервікальний — локалізується в ділянці безпосередньо шийки стегна. Він теж може призвести до порушень кровопостачання і нерідко потребує хірургічного лікування. Трансцервікальні переломи трапляються доволі часто і можуть бути складними для консервативного лікування (фізіотерапії та прийому медикаментів).
  • Базицервікальний (базальний) — лінія перелому проходить біля основи шийки стегна. Цей вид зазвичай має кращі прогнози порівняно з субкапітальними та трансцервікальними переломами, оскільки кровопостачання в цій ділянці менш схильне до порушення. Однак базицервікальні переломи все одно вимагають уважного підходу та нерідко оперативного втручання.
  • Чрезвертельний — розташовується між великим і малим вертлюгом стегнової кістки. Вертельна ділянка розташована нижче шийки стегна та включає великий і малий вертлюг. Саме цей вид травми найчастіше відбувається під час падінь. Чрезвертельні переломи можуть бути менш серйозними, ніж переломи шийки стегна, і лікуються за допомогою хірургічного втручання для стабілізації кістки з використанням пластин і гвинтів.

Залежно від кута деформації кінцівки після отримання травми виокремлюють такі види переломів, які описують напрямок зміщення кісткових фрагментів відносно нормальної анатомічної осі:

  • Вальгусний  — у цьому випадку верхня частина стегна відхиляється назовні відносно нижньої. Вальгусна деформація призводить до зміни біомеханіки суглоба та збільшує навантаження на внутрішню частину стегнової кістки.
  • Варусний — за травми такого типу верхня частина стегна відхиляється всередину щодо нижньої. Варусна деформація також може призвести до зміни біомеханіки суглоба, але в інший бік, ніж вальгусна.

До чого призводить перелом шийки стегна

Подібна травма для літньої людини має безліч як короткострокових, так і довгострокових наслідків, наприклад:

  • Перелом шийки стегна супроводжується гострим болем, особливо під час руху або спроби встати. Це суттєво обмежує рухливість і вимагає постійного постільного режиму.
  • У багатьох випадках такий перелом потребує хірургічного втручання для стабілізації кістки або заміни суглоба. Операція сама по собі несе ризики, (занесення інфекції, кровотеча та реакція на анестезію), тому спричиняє серйозний стрес.
  • Після хірургічного втручання починається тривалий процес реабілітації, що включає фізичну терапію і вправи для відновлення рухливості та сили. Це може зайняти від кількох місяців до року.
  • Перелом шийки стегна призводить до тривалого зниження якості життя. Пацієнти стикаються з хронічним болем, обмеженням рухливості та втратою незалежності. Їм потрібен постійний догляд, який повністю лягає на плечі родичів.
  • Після перелому шийки стегна ризик повторних переломів значно зростає. Це пов’язано з ослабленням кісткової тканини, особливо у пацієнтів з остеопорозом.
  • Порушення кровопостачання голівки стегнової кістки може призвести до її некрозу, що потребуватиме додаткового хірургічного втручання, а в деяких випадках — заміни суглоба.

Превентивні методи боротьби з переломом шийки стегна у літньої людини

Здавалося б, під час ожеледиці кількість переломів має зрости, однак, коли мова йде про літніх людей, сезонність відіграє далеко не першорядну роль. Людина у віці може зламати шийку стегна навіть упавши з висоти власного зросту, і головна причина таких переломів — остеопороз. 

Характер травми дає змогу лікарю одразу після погляду на знімок зрозуміти, страждає пацієнт на остеопороз чи ні. Наприклад, якщо на рентгені видно, що один уламок кістки ніби «вбивається» в інший, що характерно для так званого вколоченого перелому шийки стегна, то це максимальний доказ наявності захворювання.

У зоні ризику перебувають не тільки старі люди. Жінки в менопаузі відчувають серйозні зміни в організмі, які можуть стати причиною остеопорозу. Починаючи з 50-55 років можна сміливо звертатися до ендокринолога або ревматолога, які професійно проконсультують про методи захисту від типових вікових переломів.

Що робити, якщо літній родич потребує реабілітації після травми

Після появи проблеми потрібно ухвалити важливе рішення — організовувати догляд за хворим удома чи звернутися по професійну допомогу. Наш будинок для літніх людей «Ідилія» допомагає людям, які отримали подібну травму, жити якісним і повноцінним життям, отримувати повний медичний догляд і залишатися частиною соціуму. Якщо ви відчуваєте, що через відсутність навичок, медичної освіти або інших ресурсів не можете надати близькій людині гідний рівень турботи та підтримки, звертайтеся до наших консультантів. Ми допоможемо проти реабелітацію після перелому шийки стегна та створимо найкращі умови для одужання вашого родича.

Ми допоможемо обрати правильне рішення
Ми знаємо, як важливо підібрати хороший будинок для людей похилого віку. Ми знаємо як важко прийняти рішення і проведемо для вас екскурсію по наших пансіонатах, щоб ви самі побачили як дбайливо ми ставимося до ваших батьків. 
Мирослава – адміністратор мережі будинків престарілих “Ідилія”
Звернутись до фахівця