UA

Заповніть форму

Наш консультант зв’яжеться з Вами у найближчий час

Якщо під час натискання на набряк залишається ямка, яка довго не минає, то, найімовірніше, є проблема з якимось органом: нирками, серцем або печінкою. Однак точним встановленням діагнозу може займатися тільки лікар, який оцінить загальний стан людини, спосіб життя і специфічні особливості організму. Після зазначеного діагнозу фахівець порадить, як зняти набряк ніг у літньої людини, щоб допомогти поліпшити загальне самопочуття і запобігти розвитку можливих ускладнень.

Набряки ніг – причини та лікування в літніх людей

Факторами, що провокують набряк ступень і щиколоток у літніх, є:

  • Серцева недостатність як результат багатьох серцево-судинних захворювань, при якому серце не може перекачувати достатню кількість крові. Цей стан рідко провокує тільки один симптом і часто супроводжується болем у серці або задишкою. Для такої проблеми характерні вечірнє посилення набряклості. За подібних симптомів варто звернутися до лікаря-кардіолога.
  • Захворювання нирок – якщо їхня регулювальна функція порушується, організм затримує рідину. «Ниркові» набряки симетричні на обох ногах і сильно виражені в ранкові години, до вечора часто зменшуються. У разі захворювань сечовивідної системи допоможе консультація уролога.
  • Варикозне розширення вен – порушення роботи венозних клапанів вен нижніх кінцівок призводить до застою крові. Крім відчуття «води в ногах» за цього виду набряку чітко видно роздуті вени синюватого кольору. Часто подібний симптом супроводжується болем і відчуттям постійного тиску в зоні литкових м’язів. Цю проблему має коригувати флеболог.
  • Лімфостаз – порушення відтоку лімфи. Такі стани можуть призводити до серйозних наслідків, зокрема до найсильніших набряків ніг у літніх, за яких сочиться рідина. Це відбувається через те, що лімфа протікає близько до шкіри, і в разі порушення шкірного покриву (за сильного внутрішнього тиску суха шкіра тріскається) витікає назовні. Це складний стан, який неможливо вилікувати, але можна істотно полегшити регулярною компресійною терапією, спеціальними вправами для поліпшення відтоку лімфи і грамотного догляду за шкірою. Такі заходи допомагають знизити ризик інфекцій і уповільнюють прогресування захворювання.
  • Знижена функція щитоподібної залози. Набряки внаслідок гіпотиреозу часто з’являються не тільки на ногах, а й на обличчі. Вони супроводжуються зниженням температури тіла і станом неминучої мерзлякуватості. У разі виявлення подібних симптомів варто звернутися до ендокринолога і здати аналіз на гормони ТТГ і Т4.
  • Запалення в ділянці суглобів спричиняють локальний набряк стоп або колін у людей похилого віку, причиною якого може стати артрит і артроз, травми, подагра або інфекції. У разі підозри на проблеми із суглобами варто звернутися до терапевта, який направить на консультацію до ортопеда, ревматолога, хірурга-травматолога, невропатолога або інфекціоніста.
  • Судинні порушення при діабеті другого типу – стан може провокувати зниження еластичності судин і порушення мікроциркуляції рідини в нижніх кінцівках.
  • Ліки. Вплив препаратів на набряклість можна запідозрити, якщо набряк на обох ногах симетричний, поширюється від ступень гомілкою по гомілках до колін, а інколи – навіть вище. Найчастіше «лікарські» набряки провокує прийом препаратів від підвищеного тиску, гормонів, препаратів кардіологічної групи. Найкращим варіантом стане зміна препарату на аналог. Зробити це самостійно може бути непросто, але сімейний лікар обов’язково порадить можливий варіант.

Встановленням точної причини появи набряків на ногах у літніх людей має займатися терапевт або більш вузькоспеціалізований лікар. Звертатися до лікаря слід у разі, якщо набряклість супроводжується болем у грудях, задишкою, дискомфортом у поперековому відділі, сильним болем у ногах або довго не минає після відпочинку. Фахівець зможе визначити природу набряку та призначити відповідне лікування.

Що робити в разі набряку ніг у літніх людей

При появі подібної проблеми насамперед потрібно буде встановити її причину. Це потребує консультації лікаря, який проведе огляд, поставить запитання про симптоми і, можливо, призначить додаткові дослідження, такі як аналізи крові, УЗД вен або ЕКГ. Без точної діагностики неможливо призначити правильне лікування.

Залежно від діагнозу лікар може призначити різні медикаменти:

  • Діуретики (сечогінні препарати) використовують для виведення надлишкової рідини з організму в разі серцевої або ниркової недостатності.
  • Протизапальні – можуть бути призначені в разі запалення суглобів або вен.
  • Серцеві глікозиди – допомагають поліпшити роботу серця і зняти набряк, спричинений серцевою недостатністю.

Незалежно від того, які препарати будуть призначені, без зміни способу життя не обійтися. Використовуючи запропоновані нижче способи профілактики, можна значно знизити ризик повторної появи набряків, поліпшити загальне самопочуття і підвищити якість життя літньої людини.

Профілактичні методи боротьби з набряками у літніх людей

Проблеми з набряком часто починаються через харчування, тому з його нормалізації починається процес оздоровлення в будь-якому віці:

  • Достатня кількість білка. Необхідно зосередитися на прийомі якісного білка: яєць (можна без жовтка), м’яса, морепродуктів.
  • Зменшення вживання солі. Вона затримує рідину в організмі, що посилює набряк.
  • Виключення цукру. Ця речовина провокує застій рідини не тільки в ногах, а й по всьому тілу, особливо в місцях, де концентрується внутрішнє запалення.

Крім цього, набряки «люблять», коли організм перебуває в спокої, тому найкращою профілактикою набряклості стане рух. Слід намагатися якомога менше просто сидіти або стояти, а необхідно саме гуляти, в спокійному темпі.

До інших видів профілактики відносять:

  • плавання, особливо в солоній воді;
  • гімнастика;
  • підняття ніг вище рівня серця на 15-20 хвилин щонайменше раз на день:
  • використання компресійної білизни.

Облаштувати повністю продуманий спосіб життя літньої людини в домашніх умовах непросто. Саме тому багато людей, чиї родичі похилого віку вже не можуть самостійно організувати догляд за собою, звертаються в наш елітний будинок для літніх людей. Досвідчені співробітники «Ідилії» знають, що робити, якщо сильно набрякають ноги в літньої людини, і готові допомогти з полегшенням цього симптому. У нашому пансіонаті створюють усі умови для комфортного й гідного життя, де кожен аспект догляду ретельно продумано: від регулярного медичного контролю до організації здорового харчування й активності. Ми дбаємо, щоб наші гості почувалися максимально комфортно і захищено, позбавляючи їх неприємного стану набряклості ніг у літніх та інших симптомів, пов’язаних із віком, і підтримуючи їхнє здоров’я та життєву активність на високому рівні.

Ми допоможемо обрати правильне рішення
Ми знаємо, як важливо підібрати хороший будинок для людей похилого віку. Ми знаємо як важко прийняти рішення і проведемо для вас екскурсію по наших пансіонатах, щоб ви самі побачили як дбайливо ми ставимося до ваших батьків. 
Мирослава – адміністратор мережі будинків престарілих “Ідилія”
Звернутись до фахівця