UA

Заповніть форму

Наш консультант зв’яжеться з Вами у найближчий час

Ефективне лікування гіпертонічної кризи в літніх людей є одним з основних завдань сучасної медицини. Цей стан супроводжується раптовим і значним підвищенням артеріального тиску, яке може призвести до серйозних ускладнень, тому потребує негайної медичної допомоги. Якщо не «зловити» початок цього різкого стрибка, то він може спровокувати інсульт, інфаркт міокарда або інші небезпечні для життя стани.

Чому відбувається гіпертонічний криз у літніх людей

Артеріальний тиск — це сила, з якою кров тисне на стінки судин. У медицині заведено оцінювати його за двома показниками:

  • систолічним (верхній показник тиску);
  • діастолічним (найнижчий показник).

Нормальні значення артеріального тиску зазвичай становлять близько 120/80 мм рт. ст.

Стрибки обох показників можуть відбуватися в разі, якщо судини різко звузилися, і крові стало складніше проходити крізь них, або коли серце починає перекачувати кров занадто сильно, і швидкість її руху венами різко збільшується. Такі «збої» в роботі судинної та кровоносної систем відбуваються через вікові зміни (наприклад, якщо м’язова тканина серця і судин втрачає еластичність, за надто густої крові тощо) або через супутні захворювання. Найчастішою причиною стає атеросклероз (закупорка судин холестериновими бляшками), цукровий діабет, серцева недостатність або захворювання нирок.

Гіпертонічний криз у літніх людей починається через такі чинники:

  • Тривала артеріальна гіпертензія (гіпертонія) — хронічне захворювання, за якого людина майже постійно живе з підвищеним тиском. Цей стан може призводити до підвищеного навантаження на серце та судини, що зі свого боку збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, інсультів.
  • Зайва вага, стрес, неправильне харчування, зловживання алкоголем і тютюном, недостатня фізична активність.
  • Генетична схильність — якщо у близьких родичів були проблеми з артеріальним тиском, ймовірність розвитку гіпертонічного кризу збільшується.

Симптоматика проблеми

Ознаки, за якими можна судити про початок гіпертонічного кризу, поділяються на ранні та гострі.

  • Ранні ознаки включають головні болі, локалізовані в потиличній ділянці, запаморочення, прискорене серцебиття і гостре відчуття тривоги.
  • До гострих симптомів відносять сильний біль у грудях, задишку, сплутаність і втрату свідомості.

Крім цього, гіпертонічний криз може проявлятися таким чином:

  • через шум у вухах;
  • нудотою і блювотою;
  • почервонінням обличчя;
  • підвищеною пітливістю;
  • частим серцебиттям;
  • утрудненим диханням;
  • носовою кровотечею.

Симптоми гіпертонічного кризу можуть варіюватися залежно від індивідуальних особливостей організму та ступеня підвищення тиску, тому необов’язково, що всі перераховані сигнали будуть помітні одночасно. Якщо ви помітили хоча б частину з них у свого родича або іншої літньої людини, яка перебуває поруч, варто негайно викликати швидку.

Перша допомога в разі гіпертонічного кризу

Поки медики в дорозі, є час, щоб:

  1. Заспокоїти хворого та допомогти прийняти зручне положення, тим самим полегшити йому дихання. Можна розмістити людину напівсидячи або в горизонтальному положенні, піднявши голову.
  2. Забезпечити доступ свіжого повітря, відкривши вікно або ввімкнувши вентилятор.
  3. Зняти з хворого тісні речі, розстібнути комір сорочки, послабити ґудзики на одязі.
  4. Виключити будь-які фізичні навантаження і постаратися створити спокійну обстановку, щоб зменшити стрес.
  5. Не залишати пацієнта наодинці та постійно контролювати його стан до прибуття швидкої допомоги.

Важливо не давати хворому жодних лікарських засобів, зокрема, від тиску, поки не прибуде бригада швидкої. Неконтрольований прийом медикаментів може серйозно погіршити стан і призвести до додаткових ускладнень.

Лікування артеріальної гіпертонії у літніх людей

У разі, якщо хворий або його родичі звертаються по медичну допомогу з підозрою на гіпертонічний криз, лікарю буде необхідно точно діагностувати проблему. Для цього потрібно:

  • пройти медичне обстеження, яке включає вимірювання артеріального тиску, електрокардіографію (ЕКГ), ехокардіографію, рентген грудної клітки;
  • здати лабораторні тести: аналіз крові та сечі для визначення рівня електролітів, креатиніну та інших показників, які можуть вказати на пошкодження органів.

Тільки після цього фахівець розробить стратегію лікування артеріальної гіпертензії у літніх з урахуванням індивідуальних особливостей організму пацієнта. Згідно з медичними протоколами, цей процес може включати:

  • медичне лікування високого тиску у літніх людей, куди входить прийом стабілізаторів тиску;
  • немедикаментозні методи: зміну способу життя, корекцію харчування, відмову від шкідливих звичок, регулярні та помірні фізичні навантаження.

Лікарі рекомендують обмежити вживання солі, жирних і смажених продуктів. Натомість їсти більше фруктів та овочів (якщо стан здоров’я не дає змоги вживати їх у сирому вигляді, то замінити на тушковані, запечені чи варені), додати достатню кількість цільнозернових продуктів для збагачення раціону.

Літнім людям важливо мати поруч людей, які готові надати першу допомогу та викликати швидку. Якщо у вашій родині є літній родич, який через вік або немічний стан потребує постійного контролю, звертайтеся до елітного будинку для літніх людей «Ідилія». Наш медичний персонал навчений своєчасно реагувати на складні ситуації та контролювати лікування гіпертонічного кризу в літніх людей, зробивши життя ваших рідних комфортнішим і щасливішим.

Ми допоможемо обрати правильне рішення
Ми знаємо, як важливо підібрати хороший будинок для людей похилого віку. Ми знаємо як важко прийняти рішення і проведемо для вас екскурсію по наших пансіонатах, щоб ви самі побачили як дбайливо ми ставимося до ваших батьків. 
Мирослава – адміністратор мережі будинків престарілих “Ідилія”
Звернутись до фахівця