Інконтиненція або нетримання сечі в похилому віці — стан, за якого людина не може контролювати витікання сечі через фізіологічні або психологічні особливості.
Це поширена проблема, з якою стикається кожна 200-та людина в Україні після 40 років, саме тому важливо знати про причини, методи лікування та профілактичні методи, щоб вжити заходів для корекції захворювання.
Нетримання може бути стресовим, запальним або віковим:
Нетримання сечі може розвинутися через вживання медикаментів, які призначаються для лікування закрепів або запальних захворювань сечовивідних шляхів. Зазвичай цей стан зникає самостійно після завершення курсу лікування та припинення застосування препаратів
Серед інших причин нічного енурезу в людей похилого віку — хронічні захворювання (наприклад, діабет), перенесені інфекції, період після операції на органах малого таза, зниження активності та проблеми з нервовою системою, зокрема, після інсульту.
Інконтиненція в занедбаному стані небезпечна і може призвести до різноманітних ускладнень. Перш за все, постійне подразнення і контакт з бактеріями сприяють розвитку запальних процесів — хронічного циститу та пієлонефриту.
У жінок нетримання сечі може спричинити розвиток вульвовагініту — запального процесу в піхві, що супроводжується свербінням, печінням і виділеннями.
Як у жінок, так і в чоловіків частий контакт шкіри із сечею призводить до подразнення та розвитку дерматитів у ділянці промежини. Це хворобливий стан, який також стає частою причиною бактеріальних ускладнень, що вимагають прийняття антибіотиків.
Крім фізичних ускладнень, не можна забувати про вплив нетримання на психічний стан. Люди, які страждають від нетримання, відчувають постійний страх перед можливими «аваріями», незручність і сором’язливість, тому починають уникати соціальних контактів, що стає причиною розвитку неврозів і депресії.
Таким чином, розібратися, як лікувати нетримання сечі в літніх людей, найкраще на ранніх стадіях, щоб зберегти фізичне та психологічне здоров’я родича.
Віковий енурез супроводжується відчуттям наявності стороннього тіла в уретрі, неповного випорожнення сечового міхура, частими позивами до туалету. Плюс до того, через постійний контакт із вологою, шкіра в ділянці промежини стає вразливою до запалень, що призводить до попрілостей і дерматиту, підвищує ризик інфекційних процесів.
Лікування енурезу в літніх жінок відбувається комплексно:
Енурез у літніх чоловіків часто пов’язаний з порушеннями центральної нервової системи та захворюваннями передміхурової залози. Однією з основних причин є доброякісна гіперплазія (аденома), яка спричиняє часті позиви, слабкий потік сечі та неконтрольоване підтікання, особливо в нічний час.
Лікування старечого енурезу має бути індивідуальним і призначатися тільки після консультації з урологом. Залежно від тяжкості та причин, лікар може призначити такі методи:
Догляд за лежачими пацієнтами, прикутими до ліжка, вимагає особливої уваги, щоб уникнути появи пролежнів та інфекції. У будинку для літніх людей «Ідилія» працює персонал із медичною освітою, який цілодобово доглядає за постояльцями, створюючи для них комфортні та безпечні умови з урахуванням їхніх фізіологічних особливостей. До нього входить:
Ця делікатна і серйозна проблема як для пацієнтів, так і їхніх родичів. Літнім людям з енурезом потрібне ретельне обстеження, певний догляд, навчання навичок гігієни та поведінки в умовах зміненого рефлексу. Оптимальний сценарій — це поміщення людини в пансіонат із якісним доглядом, де вона пройде повне обстеження, і фахівці знайдуть причину нетримання сечі, як будинок похилих людей «Ідилія».
У нас в умовах цілодобового спостереження гарантовано контроль приймання прописаних препаратів, адже саме некоректне їхнє застосування часто стає причиною посилення проблеми. В «Ідилія» забезпечено комфортні побутові умови: зручний туалет, поручні, жодних сторонніх очей, навчання використанню прокладок і памперсів. Ці умови допомагають сформувати правильні рефлекси, внаслідок чого психогенний, стресовий компоненти зникають, і проблему нетримання сечі вдається розв’язати у великої кількості літніх людей.