UA

Заповніть форму

Наш консультант зв’яжеться з Вами у найближчий час

Догляд за літньою людиною за право успадкування житла в Україні

Договір про довічне утримання (також відомий як договір довічної ренти) — це юридична угода, за якою одна сторона (рентодавець) зобов’язується надавати іншій стороні (рентоотримувачу) утримання впродовж усього її життя в обмін на майно, найчастіше квартиру, будинок або їхню частину. В умови можуть бути включені: харчування, медична допомога, забезпечення необхідними речами, оплата комунальних послуг, допомога по господарству, після смерті — організація похорону тощо.

В Україні договори про довічне утримання регулюються Цивільним кодексом і Законом «Про соціальні послуги». Це означає, що такі договори мають відповідати встановленим Законом вимогам, щоб бути юридично дійсними. Вони можуть бути укладені не тільки між пенсіонерами та їхніми знайомими або родичами, а й за участю спеціалізованих компаній: благодійних організацій або будинків для літніх людей.

Основні умови укладення договору з догляду за літніми людьми

Перед складанням такого документа необхідно, щоб обидві сторони обговорили деталі угоди максимально детально. Усі нюанси необхідно вказати в тексті договору, адже саме їхній коректний опис гарантує усім зацікавленим особам захист прав і чітке виконання умов.

Договір повинен містити:

  • Визначення точного обсягу утримання, тобто встановлення конкретних послуг або умов, які надаватиме рентодавець рентоотримувачу. Це може бути: забезпечення харчуванням, медичним доглядом, послугами з прибирання, транспортними витратами та іншими необхідними елементами підтримки та догляду, визначеними та узгодженими сторонами договору.
  • Зазначення порядку надання послуг: хто, коли та як довго зобов’язується виконувати умови договору;
  • Застереження про право успадкування квартири після смерті рентоотримувача (що особливо актуально в разі, якщо у пенсіонера є родичі, які можуть претендувати на житло).

Подібний документ вимагає не тільки нотаріального засвідчення, а й державної реєстрації, без чого договір вважається недійсним. Зареєструвати його можна в місцевих органах соціальної опіки.

Які документи потрібні для оформлення довічної ренти

Для укладення договору необхідне виконання таких умов:

  • літня людина має бути власником нерухомості;
  • необхідна письмова форма договору, завірена нотаріусом;
  • обидві сторони мають бути дієздатними.

Також варто зазначити, що для укладення договору догляду за пенсіонером принципово важлива його згода. Тобто за Законом ніхто не може змусити літню людину укласти з ким-небудь подібну угоду від її імені, якщо вона не хоче.

Коли необхідних умов дотримано, для оформлення постійного догляду за інвалідами та літніми людьми будуть потрібні такі документи:

  • заява від особи, яка має намір доглядати за іншою особою;
  • паспорт та ідентифікаційний код особи, яка зобов’язується доглядати за пенсіонером;
  • медична довідка про стан здоров’я особи, яка бере на себе обов’язки доглядати за літньою людиною;
  • довідка про те, що особа, за якою планується догляд, дійсно цього потребує (як правило, це висновок від лікаря про наявність інвалідності, немічного фізичного стану або похилої вік понад 80 років);
  • довідка про місце реєстрації того, хто доглядатиме;
  • документи на право володіння нерухомим майном (або на право використання цього майна) особи, яка потребує допомоги;
  • заява про те, що пенсіонер дає свою згоду на укладення договору опіки за квартиру.

Якщо людина, яка потребує догляду, є недієздатною, то питання організації її комфортного існування лягає на плечі родини. Однак такий вихід зручний не всім. Іноді в сім’ї просто нікому доглядати за літнім родичем, немає відповідного досвіду або у приміщенні мешкають маленькі діти, яким складно бути постійно рядом з літнім родичем, що не контролює свої дії. У цьому випадку може бути укладено договір довічного утримання між родичами та будинком для літніх людей. Це допоможе створити якісні умови утримання людині та зніме фінансовий тягар з сім’ї, яка інколи не має змоги оплачувати її проживання.

Причини відмови в оформленні договору довічної ренти

Іноді такий договір укласти неможливо, наприклад:

  • фізичний стан літньої людини не потребує спеціального догляду, вона може обслуговувати себе самостійно;
  • нерухомість перебуває в неналежному стані;
  • майно не належить пенсіонеру;
  • у документах на майно під час оформлення знайдено помилку.

Пам’ятайте, що скористатися можливістю укладення договору ренти з літньою людиною можна навіть під час воєнного стану. Дуже ймовірно, що в подібних умовах усі нюанси буде вирішено навіть швидше, ніж це відбувається в мирний час: у більшості обласних центрів на реєстрацію потрібно не більше одного робочого дня.

Що робити, якщо умов договору не дотримано

Трапляються випадки, коли сторона, яка обіцяла оплачувати комунальні послуги, допомагати по господарству та доглядати за літньою людиною, не тримає свого слова. Або, інший варіант, власник житла вирішив продати, обміняти чи подарувати своє майно. У цьому випадку є два варіанти розвитку подій:

  1. Обидві сторони повинні звернутися до нотаріуса та переглянути умови укладення договору про довічне утримання.
  2. Якщо це зробити неможливо, то потрібно звернутися до суду. У такий спосіб можна буде розірвати подібний договір: квартира за утримання залишиться у власності літньої людини та її родичів, а друга сторона більше не братиме участі в процесі догляду.

Договір про довічне утримання — це дійсно дуже корисний інструмент, особливо в тих випадках, коли літня людина залишається сама. Така угода допомагає вирішити проблему гідного існування, забезпечуючи пенсіонера необхідним доглядом і підтримкою. Головне — обирати людей і організації з хорошою репутацією, а також уважно читати й аналізувати всі умови договору перед його підписанням. Це дасть змогу уникнути багатьох проблем і забезпечити літнім людям комфортну і безпечну старість.

Ми допоможемо обрати правильне рішення
Ми знаємо, як важливо підібрати хороший будинок для людей похилого віку. Ми знаємо як важко прийняти рішення і проведемо для вас екскурсію по наших пансіонатах, щоб ви самі побачили як дбайливо ми ставимося до ваших батьків. 
Мирослава – адміністратор мережі будинків престарілих “Ідилія”
Звернутись до фахівця