Чимало життєвих ситуацій призводять до того, що люди похилого віку бажають забезпечити собі пожиттєвий догляд за квартирою, адже потребують допомоги через хвороби, немічний фізичний стан чи інші обставини. Можливість укладення відповідного договору зі стороною, яка згодна здійснювати постійний нагляд за літньою людиною, часто є єдиним способом забезпечити їй необхідну турботу та підтримку протягом решти років життя. Цей договір стає не тільки гарантією фізичного благополуччя, а й психологічною впевненістю в тому, що літня людина оточена турботою та увагою.
Договір про довічне утримання (також відомий як договір довічної ренти) — це юридична угода, за якою одна сторона (рентодавець) зобов’язується надавати іншій стороні (рентоотримувачу) утримання впродовж усього її життя в обмін на майно, найчастіше квартиру, будинок або їхню частину. В умови можуть бути включені: харчування, медична допомога, забезпечення необхідними речами, оплата комунальних послуг, допомога по господарству, після смерті — організація похорону тощо.
В Україні договори про довічне утримання регулюються Цивільним кодексом і Законом «Про соціальні послуги». Це означає, що такі договори мають відповідати встановленим Законом вимогам, щоб бути юридично дійсними. Вони можуть бути укладені не тільки між пенсіонерами та їхніми знайомими або родичами, а й за участю спеціалізованих компаній: благодійних організацій або будинків для літніх людей.
Перед складанням такого документа необхідно, щоб обидві сторони обговорили деталі угоди максимально детально. Усі нюанси необхідно вказати в тексті договору, адже саме їхній коректний опис гарантує усім зацікавленим особам захист прав і чітке виконання умов.
Договір повинен містити:
Подібний документ вимагає не тільки нотаріального засвідчення, а й державної реєстрації, без чого договір вважається недійсним. Зареєструвати його можна в місцевих органах соціальної опіки.
Для укладення договору необхідне виконання таких умов:
Також варто зазначити, що для укладення договору догляду за пенсіонером принципово важлива його згода. Тобто за Законом ніхто не може змусити літню людину укласти з ким-небудь подібну угоду від її імені, якщо вона не хоче.
Коли необхідних умов дотримано, для оформлення постійного догляду за інвалідами та літніми людьми будуть потрібні такі документи:
Якщо людина, яка потребує догляду, є недієздатною, то питання організації її комфортного існування лягає на плечі родини. Однак такий вихід зручний не всім. Іноді в сім’ї просто нікому доглядати за літнім родичем, немає відповідного досвіду або у приміщенні мешкають маленькі діти, яким складно бути постійно рядом з літнім родичем, що не контролює свої дії. У цьому випадку може бути укладено договір довічного утримання між родичами та будинком для літніх людей. Це допоможе створити якісні умови утримання людині та зніме фінансовий тягар з сім’ї, яка інколи не має змоги оплачувати її проживання.
Іноді такий договір укласти неможливо, наприклад:
Пам’ятайте, що скористатися можливістю укладення договору ренти з літньою людиною можна навіть під час воєнного стану. Дуже ймовірно, що в подібних умовах усі нюанси буде вирішено навіть швидше, ніж це відбувається в мирний час: у більшості обласних центрів на реєстрацію потрібно не більше одного робочого дня.
Трапляються випадки, коли сторона, яка обіцяла оплачувати комунальні послуги, допомагати по господарству та доглядати за літньою людиною, не тримає свого слова. Або, інший варіант, власник житла вирішив продати, обміняти чи подарувати своє майно. У цьому випадку є два варіанти розвитку подій:
Договір про довічне утримання — це дійсно дуже корисний інструмент, особливо в тих випадках, коли літня людина залишається сама. Така угода допомагає вирішити проблему гідного існування, забезпечуючи пенсіонера необхідним доглядом і підтримкою. Головне — обирати людей і організації з хорошою репутацією, а також уважно читати й аналізувати всі умови договору перед його підписанням. Це дасть змогу уникнути багатьох проблем і забезпечити літнім людям комфортну і безпечну старість.