Відповідно до Ст. 51 Конституції України та Ст. 202 Сімейного Кодексу України існує дві умови подачі аліментів на літніх батьків: Ст. 206 Сімейного Кодексу України вказує, що утримання батьків-пенсіонерів стає обов’язком дітей, які досягли повноліття. У разі, якщо дитині ще не виповнилося 18 років, але вона має достатній дохід, а її батьки непрацездатні, то вони […]
Відповідно до Ст. 51 Конституції України та Ст. 202 Сімейного Кодексу України існує дві умови подачі аліментів на літніх батьків:
Ст. 206 Сімейного Кодексу України вказує, що утримання батьків-пенсіонерів стає обов’язком дітей, які досягли повноліття. У разі, якщо дитині ще не виповнилося 18 років, але вона має достатній дохід, а її батьки непрацездатні, то вони також можуть подати на аліменти по старості.
Уявімо ситуацію, що в літнього чоловіка є двоє дітей: одна дитина живе з татом, допомагає по господарству та фінансово. Інша перебуває за кордоном і не бере участі в житті сім’ї. У цьому випадку можна спробувати дійти усної домовленості, щоб отримати фінансову підтримку. Але, якщо її не вдалося досягти то, відповідно до закону про аліменти пенсіонерам, батько може подати до суду на свою другу дитину, щоб отримати необхідну допомогу. Також до суду може звернутися перша дитина з питанням призначення спільного утримання літнього батька.
Якщо позовну заяву подає безпосередньо сам пенсіонер, то потрібно додати до неї такі документи:
Додатковим аргументом у суді, щоб отримати аліменти старим непрацездатним батькам від дітей, є показання свідків. Це можуть бути знайомі або сусіди, які підтвердять, що позивач не має достатніх коштів для існування і потребує допомоги.
Як правило, такі справи розглядаються в судах у тому районі, де зареєстрований позивач або відповідач. На виплату аліментів батькам-пенсіонерам у 2024 році можуть претендувати як хтось один із позивачів, так і обидва одночасно. Відповідачами можуть бути як усі діти, так і хтось з них.
Після розгляду заяви суд призначає розмір аліментів батькам-пенсіонерам відповідно до рівня доходу відповідача.
Багато хто звик думати, що аліменти сплачуються тільки на неповнолітню дитину від того з батьків, хто живе окремо. Але законом передбачено цілий список умов, за яких людина може претендувати на додаткову фінансову допомогу як з боку батьків, так і від своїх дітей. Трапляються випадки, коли суд призначає аліменти з пенсії по старості (коли неповнолітні діти можуть отримати фінансову допомогу від одного з батьків-пенсіонерів) або навпаки, коли аліменти отримує недієздатний батько від неповнолітньої дитини, яка має у розпорядженні, приміром, значну спадщину.
Не варто відкладати вирішення питання, оскільки своєчасне звернення по допомогу може суттєво спростити процес отримання аліментів на літніх батьків і захистити ваші інтереси.